Na een eerste periode in Nederland, waarin Awab tijdelijk in een opvanglocatie verbleef, krijgt hij in 2021 een woning in Rotterdam. Nu kan hij eindelijk de taal gaan leren en een studie gaan kiezen. Maar waar begin je in een land waarin alles anders is? Via zijn contactpersoon bij de gemeente komt Awab bij DUO for a JOB terecht. De stichting koppelt jongeren (18 tot en met 33 jaar) met een migratieachtergrond aan 50-plussers. Een half jaar lang helpen zij als vrijwillige mentor bij de zoektocht naar werk of een opleiding. Als duo gaan Henk en Awab samen aan de slag met de toekomst van Awab. Henk: “Dit is voor mij dé manier om een bijdrage te leveren aan de stad en jongeren te helpen hun kwaliteit van leven te verbeteren."
Liefde voor Rotterdam
Henk kan zich sinds 2020 met trots Crooswijker noemen. Hij houdt van de buurt: de oude charme, aan de Rotte, dicht bij natuur én het centrum. Voor hem is het de ideale plek om te wonen. Deze liefde voor Rotterdam deelt hij ook graag met de jongeren die hij begeleidt, die door de stichting ‘mentees’ worden genoemd. Tijdens het zes maanden durende traject neemt Henk Awab regelmatig mee op pad: “We hebben veel gefietst en gewandeld. Dan deden we een rondje Rotterdamse parken en eindigden we bij Boudewijn op het terras”, vertelt Henk. “Aan het eind van het traject heeft Awab mij uitgenodigd om naar een Jemenitisch restaurant te gaan”. Awab leert de stad snel beter kennen. “Door Henk ben ik van Rotterdam gaan houden. Ik hoor nu bij deze stad. Hij gaf me een t-shirt met de tekst ‘Rotterdam, mijn stad’. Het shirt is inmiddels te klein, ik ben flink gegroeid de afgelopen vier jaar”, lacht Awab.
Studeren
Ondertussen werkt Awab hard aan het leren van de Nederlandse taal. Wanneer hij Henk net leert kennen, communiceert het duo vooral in het Engels. “In het begin vond ik het eng om Nederlands te praten met Henk”, vertelt Awab. “Op een gegeven moment durfde ik steeds meer vragen te stellen. Henk was de enige met wie ik Nederlands sprak. Door hem heb ik de taal echt sneller geleerd.” Ook over het Nederlandse onderwijssysteem heeft Awab veel vragen. “Ik kende het systeem niet, ik wist niet wat het verschil tussen hbo en mbo was en wat de toelatingseisen zijn”. Met behulp van Henk schrijft Awab zich in voor de hbo-opleiding International Social Work. “We gingen samen uitzoeken: wat kan ik en wat wil ik? Ik wilde een internationale studie volgen, en Social Work bleek echt iets voor mij. Dit is een perfecte combi. Ik zit nu in het tweede jaar en vind het hartstikke leuk!”
Kennis en ervaring delen
Het duo heeft hun traject bij DUO for a JOB al vier jaar geleden afgerond, maar ziet elkaar nog regelmatig. Voor de jonge Awab betekent de hulp die hij van Henk heeft gehad ontzettend veel. “Henk heeft mij geholpen te integreren. Als je in een nieuw land, in een nieuwe stad bent, is het moeilijk om mensen te leren kennen. Als je dan iemand hebt die zorgt dat je erbij hoort, betekent dat echt heel veel. Ik heb nu veel meer zelfvertrouwen.” En ook voor Henk zijn de ontmoetingen met jongeren zoals Awab waardevol: “Inmiddels ben ik bezig met de begeleiding van mijn zesde mentee. Elke keer leer ik er weer iets anders van. Het is leuk en verrijkend. Het feit dat je door het delen van je kennis en ervaring iemand kan helpen, is heel erg waardevol.”
Henk en Awab blijven elkaar zien, als vrienden. Na het interview in de Crooswijkse bocht lopen ze gezamenlijk naar Bar Dertien: “We waren allebei jarig vorige week, dat moet gevierd worden met een biertje!”